Wiadomości

Cementowa hydroizolacja

Łazienka kontra wilgoć, czyli kilka słów o prawidłowym wykonaniu cementowej hydroizolacji.

Usunięcie skutków zalania czy zawilgocenia łazienki jest trudne i pracochłonne. Dlatego, już na wstępnym etapie planowania prac remontowych czy budowalnych należy uświadomić inwestorowi, jak istotny wpływ na trwałość całej konstrukcji ma zabezpieczenie powierzchni odpowiednio wykonaną powłoką uszczelniającą. Tylko wtedy, nawet w obliczu nagłej awarii, unikniemy niepotrzebnego stresu, nieplanowanych kosztów i ciężaru skutków, które niesie za sobą przesączanie wody do kolejnych warstw pod okładziną.

To, o czym należy pamiętać podczas remontu czy projektowania pomieszczenia narażonego na oddziaływanie wody i wilgoci jest fakt, że wykończenie ścian i podłóg płytkami ceramicznymi wcale nie czyni powierzchni wodoszczelną. Niezależnie od okoliczności, w pomieszczeniach newralgicznych, takich jak łazienki, salony kąpielowe i kuchnie, inwestycja w poprawnie wykonaną hydroizolację powinna być więc jednym z najważniejszych etapów związanych z przygotowaniem podłoża do dalszych prac glazurniczych.

Inwestycja, która się opłaca

Wysokiej jakości chemia budowlana to gwarancja pewnego zabezpieczenia stref mokrych, nawet w przypadku pomieszczeń narażonych na duże obciążenie wilgocią. Dlatego, niezwykle istotne jest, by uświadomić inwestorowi, że ten etap wykonawczy nie nadwyręży budżetu, a stanowi ważną inwestycję na przyszłość – zwłaszcza w kontekście wieloletniego, bezproblemowego użytkowania wymarzonej łazienki. Decydując się na budowę czy remont domu warto to zrobić solidnie i od podstaw – zgodnie ze sztuką budowlaną i tylko z wykorzystaniem dobrej jakości materiałów.

Od czego zacząć?

Przed przystąpieniem do wykonania hydroizolacji, należy zadbać o odpowiednie przygotowanie podłoża. Powinno być ono trwałe, nośne, suche, pozbawione pęknięć, a także oczyszczone z substancji zmniejszających przyczepność. Powierzchnie o silnej lub zróżnicowanej chłonności należy wcześniej zagruntować za pomocą preparatów, które zredukują chłonność podłoża oraz wzmocnią jego powierzchnię. - Do podłoży o dużej i zróżnicowanej chłonności, takich jak beton chłonny i porowaty, tynk cementowy i cementowo-wapienny, czy jastrychy cementowe najlepszym wyborem będzie grunt głęboko penetrujący Sopro GP 263, zaś do podłoży gładkich o zamkniętych porach – Sopro HPS 673 – podkreśla ekspert Sopro.

Hydroizolacja krok po kroku

Po dokładnym oczyszczeniu powierzchni i całkowitym wyschnięciu preparatu gruntującego można przystąpić do wykonania hydroizolacji.

– Wysokiej jakości hydroizolację możemy wykonać za pomocą jednoskładnikowego uszczelnienia Sopro FDF 525 lub Sopro DSF® 523 – Daria Bielska-Muszalik, ekspert firmy Sopro. - Wykonanie hydroizolacji rozpoczynamy od wklejenia w miejsca krytyczne - połączenie ściana-ściana oraz ściana-posadzka taśmy uszczelniającej Sopro DBF 638 wraz z gotowymi narożnikami Sopro EDE, które zatapiamy w nałożonej wcześniej izolacji, a ich brzegi pokrywamy ponownie masą uszczelniającą. W miejscach przejść instalacyjnych analogicznie wklejamy uszczelki Sopro EDMB lub DWF 089 – dodaje ekspert Sopro.

Kolejny krok polega na zabezpieczeniu pozostałej powierzchni. W pomieszczeniach wilgotnych należy uszczelnić wszystkie powierzchnie podłogowe, przy czym uszczelnianie powinno być wyprowadzone dodatkowo na ściany na wysokość co najmniej 15 cm, zaś w okolicy kabiny prysznicowej i wokół wanny hydroizolację nakłada się jeszcze wyżej, co najmniej 20 cm ponad najwyższy punkt wypływu wody. Zarówno Sopro FDF 525, jak i Sopro DSF® 523 należy nanosić pacą lub wałkiem malarskim w minimum dwóch warstwach (min. 0,5 mm grubości suchej warstwy w przypadku Sopro FDF 525 oraz min. 2 mm grubości suchej warstwy w przypadku Sopro DSF® 523). Aby uniknąć ewentualnych uszkodzeń warstwy uszczelniającej podczas prac okładzinowych, powierzchnie poziome powinny zostać uszczelnione dopiero po ułożeniu okładzin na ścianach.

Niezwykle ważną zaletą uszczelnień Sopro jest krótki czas, jaki trzeba poświęcić na ich wykonanie oraz szybkość przejścia do kolejnego etapu prac budowlanych. W przypadku Sopro DSF® 523 montaż okładziny można rozpocząć po 12 godzinach, zaś używając Sopro FDF 525 nawet po około 4 – 5 godzinach – podkreśla Daria Bielska-Muszalik, ekspert firmy Sopro.

Mając na uwadze ekonomię i wieloletnie, bezawaryjne użytkowanie łazienki, salonu kąpielowego, czy kuchni podstawowym krokiem podczas budowy czy remontu powinna być inwestycja w wysokiej jakości hydroizolację. Odpowiednio zabezpieczona powierzchnia gwarantuje bowiem komfortowe użytkowanie pomieszczenia na co dzień, a w razie nagłej awarii – pozwoli znacząco ograniczyć koszty związane z naprawianiem szkód. Zapobiegawczo i bez zbędnego stresu.

Dodaj ofertę pracy