Wiadomości

Polska championem wzrostu w Norymberdze

W ostatniej dekadzie polska gospodarka rozwijała się szybciej niż jakakolwiek inna w Unii Europejskiej.

Fot. NuernbergMesse / Bischof & Broel
Fot. NuernbergMesse / Bischof & Broel

Niemcy są dla Polski zdecydowanie najważniejszym partnerem handlowym. Z ekonomicznego i kulturowego punktu widzenia te dwa sąsiadujące ze sobą kraje łączą ścisłe więzi. Polskie firmy coraz częściej spotykają się z partnerami biznesowymi na targach w Norymberdze. W 2017 roku w imprezach zorganizowanych przez NürnbergMesse uczestniczyło około 7000 odwiedzających z branży. – Polska gospodarka rozwija się błyskawicznie, co odczuwamy także w Norymberdze: w roku targowym 2018 spodziewamy się podwojenia liczby odwiedzających z Polski – mówi Peter Ottmann, CEO NürnbergMesse. CEO dr Roland Fleck dodaje – Pełny kalendarz targów, nowe bezpośrednie połączenie lotnicze Norymbergi z Warszawą oraz trwały wzrost gospodarczy po obu stronach Odry, pozwalają na dalszy wzrost udziału Polski w targach w Norymberdze.

Z odnotowywanym w ciągu ostatniej dekady średnim rocznym tempem wzrostu na poziomie około 3,3%, polska gospodarka jest jedną z najbardziej dynamicznych w Unii Europejskiej. Niemcy są zdecydowanie najważniejszym partnerem handlowym Polski jako kraju docelowego dla 27% eksportu (na kolejnych miejscach znajdują się Wielka Brytania i Czechy z około 7%) oraz kraju pochodzenia dla importu do Polski 28% (Chiny 8%, Holandia 6%).

Polska i Norymberga odnoszą korzyści z bycia w Europie

Wzrost gospodarczy Polski opiera się na członkostwie w UE. W momencie przystąpienia Polski do Unii w 2004 r. usunięte zostały bariery handlowe i wzrosły inwestycje bezpośrednie. 80% polskiego eksportu i 72% importu trafia do lub pochodzi z państw członkowskich UE. To sprawia, że Polska, podobnie jak NürnbergMesse, jest beneficjentem integracji w Europie. Od upadku żelaznej kurtyny, który miał miejsce 15 lat przed wstąpieniem Polski do UE, obroty NürnbergMesse wzrosły 18-krotnie. Spółka ta czerpie korzyści ze swojej centralnej lokalizacji w środku Europy i skoncentrowanego portfolio imprez targowych.

Polscy wystawcy prezentują swoje produkty na targach branżowych NürnbergMesse; odwiedzający reprezentujący poszczególne branże znajdują tu partnerów biznesowych. Od 2014 r. do 2016 r. odsetek polskich wystawców i odwiedzających wzrósł o 31 procent - w 2017 r. było to 7 190 odwiedzających oraz 183 wystawców. W rankingu gości na targach w Norymberdze Polska zajmuje 8 miejsce – przed Hiszpanią i Stanami Zjednoczonymi, a tuż za Wielką Brytanią.

Największy udział polskich firm

Największą liczbę wystawców i gości targowych z Polski odnotowują równolegle się odbywające targi FENSTERBAU FRONTALE i HOLZ-HANDWERK (2018: 2.656 odwiedzających, 63 wystawców). Ex aequo z nimi pod względem liczby wystawców i na miejscu 2 pod względem liczby odwiedzających (1,674) plasują się targi  Spielwarenmesse. Z liczbą 1 164 odwiedzających z Polski impreza IWA OutdoorClassics jest na trzecim miejscu; pod względem liczby wystawców (19) te targi poświęcone tematyce outdoor i sportom myśliwskim zajmują miejsce 6.

Z odsetkiem 83% wystawców z zagranicy, Interzoo jest najbardziej międzynarodowym wydarzeniem w portfolio targów NürnbergMesse. Czołowe targi branży artykułów dla zwierząt domowych zajęły czwarte miejsce (1 113) pod względem odwiedzających z Polski, a trzecie miejsce pod względem liczby wystawców (59). W pierwszej piątce lub czwórce targów, mierzonej pod względem ilości polskich odwiedzających i wystawców znajduje się również BIOFACH. To impreza gromadząca 1046 odwiedzających (wraz z VIVANESS) i 55 wystawców z Polski.

Duży potencjał z Polski

Trend obrazujący uczestnictwo gości z Polski jest nadal rosnący: w roku targowym 2018 w porównaniu do roku poprzedniego NürnbergMesse spodziewa się podwojenia liczby odwiedzających z Polski. Podstawą dla pozytywnych perspektyw są dostosowane do indywidualnych potrzeb formaty wystawiennicze i dobry rozwój gospodarczy po obu stronach granicy polsko-niemieckiej. Dzięki nowemu bezpośredniemu połączeniu między Warszawą a Norymbergą NürnbergMesse jest jeszcze bliżej Polski (połączenia 12 razy w tygodniu, czas lotu ok. 1h:40min ) Od 7 maja Polskie Linie Lotnicze LOT w dni powszednie oferują dwa razy dziennie przeloty z Warszawy do Norymbergi i w przeciwnym kierunku. W weekendy każdego dnia dostępne jest jedno połączenie lotnicze w obu kierunkach. Ponadto do Norymbergi można dotrzeć bezpośrednio z Krakowa liniami Ryanair.

Przedstawicielstwo Targów Norymberskich w Warszawie

Przy przygotowaniach do udziału w targach w Norymberdze pierwszym adresem, pod który warto się udać, jest Przedstawicielstwo NürnbergMesse w Warszawie. Anna Talarek-Karczmarz i jej zespół doradzają polskim wystawcom i profesjonalnym odwiedzającym we wszystkich sprawach związanych z targami i kongresami NürnbergMesse - od wyboru odpowiedniego wydarzenia z ogólnoświatowego portfolio NürnbergMesse przez zgłoszenie stoiska targowego, aż po przyjazd i rezerwację hotelu.

Kontakt:
Anna Talarek-Karczmarz
MERITUM s.c. / Przedstawicielstwo Targów Norymberskich w Polsce
ul.Kwiatkowskiego 1/29, 03-984 Warszawa
tel: 22 828 27 34 / Fax: 22 828 23 87 / meritum@meritum.it.pl

Dodaj ofertę pracy