Puls Branży

„Police” z kolejną umową na fosforyty z Maroka

Grupa Azoty Zakłady Chemiczne „Police” w ciągu najbliższych trzech lat sprowadzi afrykańskie fosforyty o szacunkowej wartości 350 mln zł.

Szczegółowe warunki kontraktu określa podpisana w poniedziałek umowa pomiędzy policką spółką a marokańską firmą Office Chérifien des Phosphates (OCP). Dostawa tego strategicznego dla produkcji nawozów w Policach surowca ma zabezpieczyć potrzeby firmy do końca 2020 r. Grupa Azoty Police potrzebuje ok. 1 mln ton fosforytów rocznie.

Zgodnie z zapisami dokumentu, który ma charakter ramowy - cena za surowiec i jego ilość zostały uzgodnione dla pierwszego roku trwania umowy. Bazując na warunkach tegorocznych oszacowano wartość całej umowy na ok. 350 mln zł.

Umowa jest kontynuacją wieloletniej współpracy z marokańską firmą OCP. Firma ta w ostatnich latach przeznaczyła ogromne nakłady inwestycyjne na poprawę technologii przetwarzania rudy fosforytowej, przez co finalny produkt, jakim jest fosforyt, posiada wysokie parametry jakościowe, gwarantujące utrzymanie właściwego reżimu technologicznego podczas produkcji kwasu fosforowego i dalej nawozów wieloskładnikowych w Policach. Jest to o tyle ważne, że ze względu na dużą konkurencję na rynku nawozowym nasza spółka potrzebuje gwarancji ciągłych i stabilnych dostaw strategicznego surowca o wysokich parametrach jakościowych – mówi prezes Grupy Azoty Police i Grupy Azoty Wojciech Wardacki. Jak podkreśla, firma OCP, będąca największym na świecie eksporterem fosforytów, stabilność tę zapewnia.

Grupa Azoty Police, oprócz wysokiej jakości fosforytów z Maroka, będzie kupować również fosforyty z Algierii oraz niskokadmowe fosforyty z Senegalu. Te ostatnie będą przeznaczone do produkcji nawozów dla odbiorców wymagających niskiego poziomu kadmu. Dzięki tym kompleksowym działaniom, zostaną zabezpieczone do Polic dostawy fosforytów z różnych źródeł, w ilości około 1 mln ton rocznie, co umożliwi firmie utrzymanie ilościowej i jakościowej produkcji nawozów wieloskładnikowych – dodaje prezes Wardacki.

OCP współpracuje także z innymi spółkami Grupy Azoty. Wieloletnim dostawcą siarki dla marokańskiej spółki jest Grupa Azoty Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki „Siarkopol”. OCP kooperuje też z Gdańskimi Zakładami Nawozów Fosforowych „Fosfory” – spółką zależną Grupy Azoty Puławy. Do Polski surowiec, podobnie jak w przypadku poprzedniej umowy z OCP, przetransportują statki Polskiej Żeglugi Morskiej, z którą od wielu lat zakłady w Policach mają podpisaną umowę.

Grupa Azoty Police współpracuje z OCP już od lat 70-tych. Ostatnia umowa z tą firmą, podpisana blisko rok temu, wygasła z końcem 2017 r. i miała wartość ponad 130 mln zł. Marokańskie fosforyty zawsze stanowiły duży udział w dostawach tego surowca do Polic, a OCP jako największy eksporter fosforytów na świecie pozostawał gwarantem terminowych dostaw o wysokiej i stabilnej jakości. Surowiec ten, obok soli potasowej, jest głównym składnikiem wykorzystywanym do produkcji nawozów wieloskładnikowych przez Grupę Azoty Police.

Firma OCP powstała w 1920 r. w Maroku, które posiada największe zasoby fosforytów na świecie i wydobywa ok. 30 mln ton tego surowca rocznie. W czterech kopalniach, dziewięciu kompleksach produkcyjnych i czterech portach zatrudnia ponad 23 tys. pracowników. Grupa ma zasięg międzynarodowy i posiada biura w ponad 15 krajach. OCP jest czołowym producentem i eksporterem kwasu fosforowego oraz nawozów fosforowych - eksport na poziomie ok. 8 mln ton rocznie (ok. 30 proc. światowego handlu) stawia OCP na pozycji lidera sprzedaży tego surowca. Obrót firmy w 2017 r. wyniósł ok. 5 mld USD.

Źródło: Grupa Azoty Police
Dodaj ofertę pracy