Puls Branży

Nauka dla domu: Pielęgnacja i zachowanie czworonogów – fakty i mity

Blisko połowa Polaków ma w swoich domach zwierzęta - psy i koty mieszkają z nami pod jednym dachem, mają coraz częściej status członka rodziny, a tym samym - wstęp do sypialni i innych domowych pomieszczeń - z kuchnią i jadalnią włącznie.  Mieszkają w domach, w których są małe dzieci. Dbałość o ich czystość i higienę jest więc nieodzowna. 

Właściwej pielęgnacji czworonogów poświęcone było kolejne spotkanie zorganizowane przez Polskie Stowarzyszenie Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego, które odbyło się w Warszawie, w restauracji „AleGloria” 19 marca 2019 roku. Wykłady poświęcone fizjologii skóry zwierząt, jej potrzebom i preparatom, które w odpowiedni sposób pielęgnują skórę psów i kotów, wygłosili Adam Olbryś – kierownik produkcji Laboratorium DermaPharm sp z o.o. oraz Agata Kokocińska-Kusiak - zootechnik, behawiorysta, wykładowca SGGW, doktorantka PAN. Dr Anna Oborska natomiast dokonała wprowadzenia w zagadnienie „preparatów do pielęgnacji zwierząt”, podkreślając, że choć obiegowo mówi się o nich „kosmetyki dla zwierząt”, to w istocie na gruncie legislacji te produkty kosmetykami nie są.

- Kwestie bezpieczeństwa i tym samym jakość zdrowotna produktów kosmetycznych są kompleksowo regulowane Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) Nr 1223/2009 z dnia 30 listopada 2009 roku, dotyczącym produktów kosmetycznych. W art. 2.1. mowa jednak wyraźnie, że „produkt kosmetyczny” to substancja lub mieszanina przeznaczona do kontaktu z zewnętrznymi częściami c i a ł a l u d z k i e g o. – mówi dr Anna Oborska – Dyrektor Generalny Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego.

Te produkty, jako mieszaniny chemiczne, są więc uregulowane w innych niż rozporządzenie kosmetyczne aktach prawnych, włączając w to wymogi prawne dotyczące ogólnego bezpieczeństwa produktów/substancji i mieszanin chemicznych, czy rozporządzenie REACH.

To kwestie formalne, a jak konstruowane są preparaty dla zwierząt? Czy szampony do kąpieli dla psów różnią się od szamponów produkowanych z myślą o ludziach? Tym kwestiom poświęcone było wystąpienie Adama Olbrysia.

- Skóra psa jest znacznie delikatniejsza i ma inne pH, niż skóra ludzka – mówi Adam Olbryś. – pełni ona wiele funkcji – nie tylko chroni czworonoga przed uszkodzeniami fizycznymi, działaniem czynników toksycznych czy drobnoustrojów, ale także pełni funkcję wydzielniczą oraz jest narządem zmysłów.

Dlatego też w dobrym szamponie dla psów powinny znaleźć się, obok substancji myjących, także składniki renatłuszczające, łagodzące, przeciwzapalne i nawilżające. To sprawia, że skład szamponu dla psów jest istotnie różny od kosmetyków dla ludzi.

Sposób pielęgnacji zwierząt ma istotne znaczenie nie tylko dla ich higieny czy stanu skóry, ale także dla ich ogólnego dobrostanu.

- Stosując preparaty myjące dla naszych zwierząt pamiętajmy, że to przede wszystkim za pomocą węchu pies odbiera komunikaty ze świata zewnętrznego, a zapachy silnie wpływają na jego emocje. – mówi Agata Kokocińska-Kusiak.

Od właściwego doboru produktu może zależeć, czy nasz pupil po pełnym wrażeń spacerze w lesie i kąpieli w okolicznych sadzawkach, czy kałużach, zechce poddać się kąpieli, czy też w łazience rozegra się prawdziwa bitwa. Zapachy atrakcyjne dla ludzi nie są dobrze tolerowane przez zwierzęta. Pamiętajmy, że problem może rozwiązać odpowiednio dobrany zapach środka myjącego – tu Fachowcy zalecają przede wszystkim unikanie pewnych zapachów repelencyjnych czyli odstraszających, takich jak: mięta pieprzowa, rozmaryn czy cytrusy. Zalecane jest natomiast stosowanie zapachu lawendy, który działa na psy kojąco i relaksująco, a jednocześnie jest pozytywnie odbierany przez właścicieli zwierząt.


 

Kontakt:

Agnieszka Sobkowiak | 881 361 611 | agnieszka.sobkowiak@kosmetyki-detergenty.pl

 

Dodaj ofertę pracy