Prezesem Stowarzyszenia został ponownie Jacek Michalak (Atlas), kierujący organizacją od 2013 roku. W składzie Zarządu znaleźli się, podobnie jak w poprzednich wyborach, Jacek Kulig (wiceprezes, Henkel) i Kamil Kiejna (wiceprezes, Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu) oraz Grzegorz Burzyński (Koelner). Do Zarządu weszli również Bożena Serwatka-Berbeć (Caparol) i Marek Śliwiński (Mapei). Do Komisji Rewizyjnej wybrano kolejny raz Annę Śpiewak (Austrotherm) oraz Pawła Pogorzelca (Greinplast) i Sławomira Zalewskiego (ZSChiM Piotrowice II). Nowe władze Stowarzyszenia wyłoniono podczas Walnego Zgromadzenia Członków SSO w dniu 10 maja br. w Ożarowie Mazowieckim.
– Dziękuję za zaufanie głosujących, którzy jednomyślnie powierzyli mi stery Stowarzyszenia na czwartą z kolei kadencję. Wynik głosowania 47:0 mocno dopinguje mnie do dalszej pracy. Dołożę starań, by tego zaufania nie zawieść – skomentował wybory prezes Michalak.
Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń, działające od 2003 roku, zrzesza czołowych producentów systemów ETICS oraz ich komponentów w Polsce, największym w Unii Europejskiej rynku ociepleń budynków, szacowanym na ponad 40 mln m2 rocznie. Do organizacji należą: Amex, Asglatex, Atlas, Austrotherm, Baumit, Bolix, Caparol, Dow, Ejot, FS Arbet, Greinplast, Henkel/Ceresit, Hufgard Optolith Bauprodukte, Klimas, Knauf, Koelner, Kreisel, Majsterpol, Mapei, MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej, Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu, PPG Deco, Saint-Gobain Construction Products Polska/Weber, Sto, Styropmin, Swisspor, Termo Organika, Wacker oraz ZSChiM „Piotrowice II”/Alpol. Stowarzyszenie w swojej działalności zawsze koncentrowało się na kwestiach technicznych i z tego względu kluczową rolę w jego pracy odgrywa czterdziestoosobowa Komisja Techniczna, którą od 14 lat kieruje dr inż. Mariusz Garecki (Atlas). Publikacje techniczne Komisji cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem.
W opinii szefa SSO polski rynek ociepleń już teraz zajmuje czołowe miejsce w Europie, jednak nadal istnieją możliwości dalszego jego rozwoju. – Szukamy ciągle nowych rozwiązań w zakresie poprawy efektywności energetycznej budynków. Współcześnie kluczowe są kwestie zrównoważonego rozwoju, ich znaczenie rośnie z roku na rok. Ważnym zagadnieniem jest wydłużenie okresu eksploatacji ociepleń, ponieważ ETICS to najpopularniejsza i najbardziej skuteczna metoda izolacji termicznej ścian zewnętrznych budynków – pokreślił Jacek Michalak. – W Stowarzyszeniu nie zapominamy też o naszej podstawowej misji, jaką jest edukacja w kwestii kompleksowego podejścia do ociepleń i termomodernizacji, systemowego doboru materiałów oraz prawidłowej kolejności realizowanych przedsięwzięć. Na przykład warto pamiętać, że przed wymianą pieca w domu jednorodzinnym powinno się docieplić budynek, w przeciwnym razie oszczędność energii grzewczej będzie pozorna. Jest wiele takich zasad i będziemy je stale przypominać, w trosce o dobro konsumentów i jakość oraz skalę inwestycji ociepleniowych w naszym kraju – zapowiedział prezes Stowarzyszenia.